18 września 2017 (poniedziałek) o godz. 17.00 zapraszamy wraz z organizatorami do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na promocję książki „Baju, baju z tatarskiego kraju” połączoną z warsztatami dla dzieci oraz spotkaniem dla dorosłych poświęconym kulturze i obyczajom polskich Tatarów. Podczas promocji będzie można kupić książki i zdobyć autograf autorów oraz wysłuchać wybranych historii.
Po promocji książki, około godz. 18.00, najmłodszych uczestników organizatorzy zapraszają na warsztaty plastyczne z Iriną Malińską – dzieci poznają techniki tworzenia ilustracji za pomocą akwareli i… soli! Zapewniamy materiały plastyczne. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc należy wcześniej zgłosić swój udział: promocja@mbp.szczecin.pl do 14 września.
Z kolei ich opiekunów i inne zainteresowane osoby zapraszamy w tym samym czasie na spotkanie z Musą Çaxarxanem Czachorowskim, który opowie o polskich Tatarach, ich kulturze, obyczajach, historiach i tradycjach. Wstęp wolny!
„Baju, baju z tatarskiego kraju” to zbiór 52 opowieści z krajów, gdzie żyją Tatarzy m.in. tatarskich, krymskotatarskich, kazachskich, uzbeckich, baszkirskich, kirgiskich, azerskich i inguskich, wśród których znajdziemy nawet bajkę czacharską. Można z nich poznać tatarski folklor, lokalne zwyczaje, stroje czy powiedzonka, ale bajki mają też wymiar uniwersalny, opowiadają o walce dobra ze złem, pomocy potrzebującym oraz piętnowaniu chciwości. Wyszukali je i przetłumaczyli z języka rosyjskiego i tatarskiego na język polski Musa Çaxarxan Czachorowski i Daniel St. Çaxarxan Czachorowski, słowem poprzedził Mufti RP Tomasz Miśkiewicz, wstępem zaś opatrzyła dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK. Istotnym wzbogaceniem publikacji są piękne ilustracje Iryny Malinskiej, która jest także projektantką okładki.
Książka „Baju baju z tatarskiego kraju” ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy; dostępna jest też w internetowej bibliotece tatarskiej pod linkiem: http://bibliotekatatarska.pl/wp-content/uploads/2017/06/baju-baju.pdf
Publikacja ta jest kontynuacją książki. Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale ich historia na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. Już w XVI-XVII wieku Tatarzy zatracili swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu. Książka jest sposobem na ochronę tatarskiego dziedzictwa kulturowego, jakim jest folklor.
Musa Çaxarxan Czachorowski
Dziennikarz, poeta, tłumacz, wydawca. Rzecznik prasowy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, Przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP na Dolny Śląsk. Redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktor prowadzący „Rocznika Tatarów Polskich”, redaktor polskiej edycji czasopisma Tatarów litewskich „Lietuvos totoriai”. Założyciel i redaktor naczelny Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq, autor trzynastu zbiorów poetyckich oraz licznych publikacji związanych z tematyką tatarską i muzułmańską. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Autor kilkunastu katalogów poświęconych współczesnej falerystyce armii polskiej, litewskiej i czeskiej.
Irina Malińska ukończyła Liceum Plastyczne w Teodozji na Krymie na kierunku ilustracja książkowa. Tworzy ilustracje do pisarstwa Michaiła Bułhakowa i Nikołaja Gogola. W swoich pracach nawiązuje również do orientalnej kultury Tatarów krymskich. Uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich.
Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy” dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, Oddział w Szczecinie.
źródło: MBP
Leave a Reply