16 marca 2017r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie nastąpiło uroczyste otwarcie „BiblioBoXXa Partnerstwa Odra”. Dawid Łutowicz, Bartosz Juruć i Dominik Both z Technikum Kształtowania Środowiska przy Zespole Szkół nr 2 w listopadzie 2016 zaangażowali się w ciekawy projekt BiblioBoXX Partnerstwa Odra. W wyniku tego projektu nastąpiło przetworzenie nieużywanej budki telefonicznej na funkcjonalną biblioteczkę uliczną, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Większość prac modernizacyjnych bibliobudki wykonali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu. Na uroczyste otwarcie przybyło wielu wyśmienitych gości po stronie niemieckiej i polskiej.
Projekt jest prowadzony przez Kancelarię Senatu Berlina (Der Regierende Bürgermeister von Belrin Senatskanzlei) i Instytut Długotrwałości w Edukacji, Pracy i Kulturze (INBAK). Obie instytucje reprezentowane były przez Konrada Kutta, Margerete Aßfalg, Andrzeja Burchhardta, Rudolfa Wachsmutha, Norberta Hoffmanna, Jacqueline Hayden, Barbarę Działach, Gudruna Glubrechta, Jensa Buske, Sigridę Bodagh. Osoby te od kilku lat prowadzą projekt „Nachhaltige BücherboXX”, którego główne hasło brzmi „Książki łączą Europę”. Dotychczas projekt ten realizowano tylko we Francji, Anglii i Holandii. Pracami organizacyjnymi pomiędzy stroną niemiecką i polską koordynowała Pani dr inż. Joanna Czerwińska – Dyrektor Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (ZUT w Szczecinie).
Szczecin jest pierwszym polskim miastem, w którym BiblioBoXX się pojawił i stąd rozpocznie on swoją podróż po regionach Odry. Cele projektu to także propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, recyklingu i ekologii, integracja polsko-niemiecka, poznanie kultury niemieckiej i wzbogacenie umiejętności językowych oraz zawodowych, ale przede wszystkim promocja czytelnictwa i idei „Bookcrossingu”.
Prace nad budką trwały ponad dwa miesiące i obejmowały 4 warsztaty, na których uczniowie z różnych zawodów we współpracy niemiecko-polskiej wykonywali poszczególne elementy BiblioBoXXa.
Zaplanowano, iż biblioteczka na terenie szkoły będzie stała miesiąc, dlatego też organizatorzy zapraszają mieszkańców Szczecina, tych małych i dużych do odwiedzenia szkoły i wypożyczenia wybranej książki. Zasada „Weź książkę – Przeczytaj książkę – Przynieś książkę”. Wędrówkę książek możemy śledzić na stronie www.bookcrossing.com wpisując numer BCID znajdujący się na naklejce wewnątrz książki.
tekst i zdjęcia: materiały organizatora
Cały tekst relacji wraz ze zdjęciami znajduje się na stronie szkoły – KLIK
Leave a Reply