Napisano wiele biografii Coco Chanel ukazujących ją w korzystnym, bądź mniej korzystnym świetle, w zależności od stopnia przychylności i sympatii autora.
C.W. Gortner należy niewątpliwie do wielbicieli Coco Chanel. Przedstawia najważniejsze fakty z życia Coco, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel w formie narracji samej bohaterki. Historię rozpoczyna od dzieciństwa, od chwili, kiedy w wieku 12 lat straciła matkę, kiedy ze starszą siostrą, rozdzielone z rodzeństwem po porzuceniu przez ojca, trafiają do klasztornego sierocińca. Tam dziewczynka dorastając uczyła się samodzielności, dyscypliny i … między innymi szycia oraz haftowania. Nie był to dobry czas dla tak młodej, wrażliwej osoby, pozbawionej rodzicielskiej miłości, czułości i opieki. Chociaż, jak sama później stwierdza, nie żałuje tego okresu.
Kolejne lata to bardzo trudne początki samodzielnego dorosłego życia. Okupione wyczerpującą pracą, za którą wynagrodzenie nie starczało nawet na bardzo skromne życie. Potem przyszły lata spokojniejsze u boku bogatego protektora. Następny etap, to pierwsze sukcesy zawodowe aż do stworzenia modowo-perfumeryjnego imperium. Zawsze cechowała ją pracowitość, której wymagała również od osób, które zatrudniała. To z pewnością przyczyniło się do jej sukcesu.
W świecie mody była „rewolucjonistką”. Wyzwoliła elegantki od gorsetu, ciężkich, niewygodnych toalet, przedekorowanych kapeluszy. Potrafiła dopasować styl ubrań, które proponowała, do sytuacji rynkowej w jakiej je tworzyła oraz oczekiwań klientów.
W kolejnej części autor przedstawia jej losy w okresie wojennym. Wyjaśnia budzący wiele kontrowersji związek z niemieckim oficerem oraz przedstawia powojenne konsekwencje tej znajomości, między innymi emigrację do Szwajcarii.
Coco Chanel, była osobą nieprzeciętną. Jej burzliwe życie, głośne romanse, jak pokazuje autor, były tęsknotą za akceptacją i miłością najbliższych. Znała wiele osób, ale niewielu ceniła i uważała za przyjaciół, a jeszcze mniej prawdziwie kochała.
„Moje życie mi nie odpowiadało, więc sama je sobie stworzyłam” – mówiła Coco Chanel (jak na kreatorkę przystało).
Biografia Coco Chanel autorstwa C.W. Gortner’a nie może być nieciekawa, i taka oczywiście nie jest, zważywszy na aktywne życie bohaterki. Gorąco polecam tę lekturę.
AnitaSz
C.W. Gortner – Mademoiselle Chanel, Wydawnictwo Między Słowami, 2015
Leave a Reply