Ta książka to fascynującą podróż przez epokę odkryć medycznych końca XIX wieku. Opowieść o wielkim przełomie w medycynie i walce z najgroźniejszą chorobą świata. To także historia pojedynku dwóch wielkich odkrywców – Roberta Kocha i Ludwika Pasteura – ich wieloletnia walka o wpływy, pieniądze, sławę i prestiż w świecie medycznym.
Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy
Thomas Goetz
przekład: Rafał Śmietana
Wydawnictwo ZNAK, 2015
„Napływali do Berlina całymi dniami, tygodniami i miesiącami (…). Berlińczyków musiała zdumiewać ta istna pielgrzymka zombie: tłumy żywych trupów z całej Europy przybywały do ich miasta w poszukiwaniu czegoś, co oficjalnie jeszcze nie istniało”.
Pierwsze pogłoski o tym, że Robert Koch wynalazł cudowny lek na gruźlicę, ściągnęły na niemiecką stolicę prawdziwą inwazję chorych. Nieuleczalna choroba była w XIX wieku powodem jednej trzeciej wszystkich zgonów, więc zdesperowani ludzie pokonywali tysiące kilometrów w nadziei na ratunek. Jednak czy rzeczywiście lekarstwo Kocha było skuteczne?
Poszukiwaniom leku od lat towarzyszył wyścig między dwoma największymi naukowcami tamtych czasów. Robert Koch i Ludwik Pasteur, Niemiec i Francuz, skromny doktor z prowincji i zamożny badacz. Ich starciu przyglądał się inny lekarz – Arthur Conan Doyle, przyszły autor legendarnych powieści o Sherlocku Holmesie, który rozpaczliwie liczył na ocalenie życia swojej ciężko chorej żony.
Książka Thomasa Goetza to opowieść o wielkiej XIX-wiecznej rewolucji, dzięki której medycyna, dotychczas prymitywna, oparta w dużej mierze na zabobonach i półprawdach, zmieniła się w prawdziwą naukę.
źródło: Wydawnictwo ZNAK
Leave a Reply