Niezwykłe wydarzenie literackie! Poznajcie prawdziwą wersję bajki o „Czerwonym Kapturku”. Sprawdźcie jakie jest jej prawdziwe zakończenie!
Wierszowany „Czerwony Kapturek” Gabrieli Mistral ukazał się po raz pierwszy w roku 1924. W tekście autorka pozostaje wierna wersji Charlesa Perraulta z 1697 roku napisanej z intencją wychowawczą w stosunku do arystokracji francuskiej bawiącej na dworze Ludwika XIV. Perrault, znając tekst z opowieści służących, spisał go na użytek swoich czytelniczek, panienek z dobrych domów, aby ostrzec je przed grożącym im niebezpieczeństwem.
Czerwony Kapturek
tekst: Gabriela Mistral
ilustracje: Paloma Valdivia
przekład: Krystyna Rodowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017
Polecamy inne klasyczne baśnie – „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna”, „Kopciuszek”, „Królewna Śnieżka w domu siedmiu krasnoludków” – opowiedziane prawie sto lat temu przez chilijską poetkę noblistkę Gabrielę Mistral, nowocześnie zilustrowane przez młodych artystów, przełożone przez Krystynę Rodowską, wybitną tłumaczkę i poetkę. Wiersze napisane z ogromnym wyczuciem, ale bez słodzenia czy łagodzenia oryginału, nawiązują do wersji Charlesa Perraulta lub braci Grimm. Każda książka to edytorska perełka, co potwierdzają liczne nagrody, między innymi Honorowe Wyróżnienie w kategorii „Nowe horyzonty” na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii w 2014 roku.
źródło: Nasza Księgarnia
więcej na blogu: WILCZE LEKTURY
Leave a Reply