Lekarze przeprowadzili spektakularny eksperyment z oksytocyną, hormonem wydzielanym podczas porodu. Hormonu użyto w grze w zaufanie. Oto jej zasady. Ochotników połączono w pary. Każdy otrzymał 12 jednostek fikcyjnej waluty. Jeden z graczy, nazwany „inwestorem”, mógł zatrzymać wszystkie pieniądze albo oddać 4, 8 lub 12 jednostek partnerowi zwanemu „powiernikiem”. Kwota przekazana powiernikowi ulegała potrojeniu, a więc jeśli ten otrzymał 12 jednostek, kończył z 48 (12 przekazanych jednostek ulegało potrojeniu do 36, a do tego dochodziło jeszcze 12, z którymi rozpoczynał grę). Powiernik mógł następnie oddać inwestorowi dowolną kwotę albo nic. Gra kończyła się czterema różnymi wynikami; obaj gracze mogli mieć więcej pieniędzy niż na początku; wzbogacał się tylko inwestor; wzbogacał się tylko powiernik; obaj gracze kończyli grę z taką samą pulą pieniędzy. Badacze, mieszany zespół szwajcarsko-amerykański, zakładali, że jeśli inwestor nie będzie ufał powiernikowi, zatrzyma wszystkie pieniądze, ale jeśli uwierzy w jego uczciwość, przekaże mu całe 12 jednostek, zakładając, że otrzyma z powrotem co najmniej tyle samo, a może nawet trochę więcej. Jak się okazało, ochotnicy, którym podano wziewnie hormon zwany oksytocyną, częściej oddawali pieniądze. Wdychanie oksytocyny, stwierdzili badacze, zwiększa poziom zaufania. Ochotnicy, nie tylko częściej oddawali pieniądze, ale skłonni byli bardziej do działań charytatywnych i prospołecznych. Stawali się wyciszeni, przyjacielscy i zadowoleni z życia. Cud? Amerykanie już produkują aerozole z tym hormonem, który okrzyknięty został „cząsteczką moralności”.
Książka amerykańskiej dziennikarki medycznej Randi Hutter Epstein to przewodnik po pełnym tajemnic świecie hormonów. Jeszcze nie tak dawno nieznanych zupełnie lekarzom „małych kombinatorów”, którzy napędzają człowieka energią i emocjami. Testosteron, estrogen, progesteron, hormon wzrostu, tarczycy, serotonina-hormon szczęścia i wiele, wiele innych to wciąż zaskakujące nas związki chemiczne. Ich niedobory (ale również nadmiar produkcji) powodują problemy zdrowotne człowieka. Wiedzą o tym lekarze endokrynolodzy. Wiedzą jak hormony wpływają na seksualność człowieka i jego zachowania społeczne. Są jak sól i pieprz w potrawach, bez nich nie ma wszak dobrej kuchni. Ba, mogą czynić potrawy zupełnie niejadalnymi. Kto chce dowiedzieć się jak hormony kontrolują organizm i nim zawiadują, niech koniecznie przeczyta tę książkę.
EKa
Rankdi Hutter Epstein – „Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko”, tłumaczenie – Jacek Konieczny, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2019
Leave a Reply