Dwie książki, w których Wiesław Olszewski – aktywny globtroter, reportażysta i analityk współczesnego świata a także profesor dr hab. w Instytucie Historii UAM w Poznaniu, zabiera czytelników w daleką podróż.
Po obu stronach Słupów Heraklesa. Hiszpania i Maroko.
Wiesław Olszewski
Oficyna Wydawnicza G&P
Wyjątkowa książka znanego badacza i podróżnika, który tym razem odwiedza Hiszpanię i Maroko, a w nich miejsca atrakcyjne turystycznie, polecane nie tylko przez biura turystyczne, zwiedzane i zaliczane przez tysiące turystów z całego świata. Autor opisuje niezwykłe miejsca, zabytki i rozmaite obiekty, skupiając szczególną uwagę na tych, które stanowią frapujący przykład swoistej dyfuzji różnych kultur: arabskiej, hiszpańskiej i afrykańskiej, a także historycznych uwarunkowań. Czyni to z aptekarską dokładnością, ale też z pasją podróżnika-globtrotera. Przy okazji dzieli się też z czytelnikami często kontrowersyjnymi, osobistymi opiniami dotyczącymi współczesnych problemów obu krajów (i nie tylko).
Książka przeznaczona jest dla aktywnych i dociekliwych turystów, podążających ciekawymi, a po części także nieutartymi ścieżkami i szukającymi oryginalnych miejsc czy obiektów w miejscach znanych i popularnych na terenie Hiszpanii i Maroka.
W książce znajdziemy również praktyczne wskazówki dotyczące podróżowania, niekiedy zakwaterowania itp. Ponadto zawiera ona bogactwo wiedzy historycznej i geograficznej dotyczącej obu krajów. Rozbudza i zaspokaja coraz większe zainteresowanie związkami Europy z państwami islamskimi.
Mroczny kontynent Afryka.
Wiesław Olszewski
Oficyna Wydawnicza G&P
Profesor Wiesław Olszewski badacz i podróżnik przemierzając Afrykę subsaharyjską, zarówno jej bezdroża jak i metropolie przybliża nam współczesny obraz tego kontynentu. Dzieli się z czytelnikami często kontrowersyjnymi refleksjami i opiniami.
Autor stawia pytania i próbuje na nie odpowiedzieć:
– Czy Afryka straciła swoją baśniowość, swój czar ?
– Jaki jest prawdziwy smak i koloryt dzisiejszej czarnej Afryki ?
– Czy kontynent pozostanie zakałą świata, synonimem nędzy i głodu ?
Autor żywym reporterskim językiem przybliża różnorodne zwyczaje oraz tradycje, pozwalając zrozumieć mentalność narodów Afryki subsaharyjskiej. Pisze więc o :
– prawdziwym murzyńskim balu,
– nocnym karmieniu hien w Hararze,
– seansie u czarownika za 30 euro,
– nabrzeżnych „wyrzutniach” na zapleczu,
– nieoczekiwanym spotkaniu z gorylami górskimi.
Przekazuje też praktyczne wskazówki przydatne przyszłym podróżnikom. Opisuje możliwości podróżowania, zakwaterowania itp. Książka zawiera bogactwo wiedzy geograficznej i historycznej. Zaspokaja rozbudzone ostatnio zainteresowania kontynentem afrykańskim. Książka przeznaczona jest dla osób, które lubią przygodę, egzotykę i podróże.
Leave a Reply