Fenomenalna trzecia część znanej na całym świecie serii, którą zaczął „Projekt Rosie”, polecany przez Billa Gatesa.
Finał Rosie
Graeme Simsion
przekład: Maciej Potulny
Wydawnictwo Media Rodzina, 2021
seria: Gorzka Czekolada
tom 3
Główny bohater, profesor genetyki Don Tillman, do wszystkiego podchodzi w sposób ściśle naukowy. Często musi się zmierzyć z ludzkimi problemami, które okazują się o wiele trudniejsze niż najbardziej zawiłe równania matematyczne. Najpoważniejszym jest fakt, że jego syn Hudson przeżywa kłopoty w szkole – nie umie się dopasować do otoczenia. Na szczęście Don ma bogate doświadczenie, jeśli chodzi o niedopasowanie do społeczeństwa. Profesor weźmie się za bary z systemem edukacji i stawi czoła ważnym pytaniom na swój temat. A przy okazji otworzy najlepszy na świecie bar z cocktailami.
Graeme Simsion – Australijski programista i specjalista od baz danych, który zdobył międzynarodową renomę w dziedzinie zarządzania danymi. Założył również firmę importującą i dystrybuującą wina oraz handlującą antykami. W 2007 roku, po uzyskaniu doktoratu z informatyki, Simsion zapisał się na kurs dla scenarzystów w Royal Melbourne Institute of Technology. W 2010 roku jego scenariusz „Projekt »Rosie«” zdobył prestiżową nagrodę Australian Writers Guild / Inception Award for Best Romantic Comedy Script. Następnie na kanwie scenariusza stworzył powieść, do której prawa w przeciągu pół roku kupiło 35 krajów. Jego żona Anne jest profesorem psychiatrii i autorką romansów erotycznych. Mają dwoje dzieci.
Dwie poprzednie części serii: „Projekt »Rosie«” (1 tom) i „Efekt Rosie„ (2 tom).
„Projekt »Rosie«” – to feel-good book, jedyna w swoim rodzaju komedia romantyczna, z charyzmatycznym, ujmującym bohaterem, pierwszorzędnym humorem i wartką akcją. Przetłumaczona na 35 języków.
Don Tillman się żeni. Tylko nie wie jeszcze, z kim. Wdrożył więc Projekt „Żona” i opracował 16-stronicowy kwestionariusz, który ma wyłonić idealną partnerkę. Musi mieć przyzwoity zawód, nie może palić, pić alkoholu, a wśród jej cnót punktualność winna znajdować się w ścisłej czołówce.
Tymczasem Rosie Jarman dorabia jako barmanka, pije, pali i notorycznie się spóźnia. Jest również inteligentna oraz piękna. I szuka swojego biologicznego ojca, a w tym Don Tillman, profesor genetyki, może jej służyć pomocą.
Z Projektu „Żona” Don dowiedział się kilku ciekawych rzeczy. Na przykład, dlaczego wszystkie jego dotychczasowe znajomości kończyły się na pierwszej randce. Dlaczego szybkoschnąca odzież fitness nie nadaje się na kolację w restauracji. I dlaczego, pomimo wszelkich prób naukowych, nie da się znaleźć miłości – to miłość znajduje Ciebie.
„Efekt Rosie” – Don Tillman powraca! Niesztampowy bohater powieści „Projektu Rosie”, genetyk ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera, podejmuje wysiłek, by przyswoić sobie protokół norm i zachowań dotyczących ojcostwa. Inicjuje więc projekt „Dziecko”: ustala nowy system posiłków, by dostarczyć swojej żonie Rosie odpowiednią ilość substancji odżywczych, projektuje najbezpieczniejszy wózek świata (w komplecie z kaskiem dla niemowląt) – krótko mówiąc, doprowadza Rosie do szału. Na szczęście jego najlepszy przyjaciel Gene jest w pobliżu i służy mu (nie zawsze) dobrą radą…
„Efekt Rosie” to niebanalna komedia z ujmującymi bohaterami, pierwszorzędnym humorem i wartką akcją.
źródło: Media Rodzina
Leave a Reply