Pod koniec ubiegłego roku, Wydawnictwo Prószyński i S-ka przekazało w ręce czytelników obszerną biografię Grety Garbo, autorstwa Davida Breta w tłumaczeniu Adama Tuza. To historia życia Grety Lovisy Gustafsson, urodzonej 18 września 1905 w Sztokholmie, późniejszej najjaśniejszej gwiazdy filmowej związanej kontraktem z MGM.
Biedna dziewczyna ze Sztokholmu marząca o karierze aktorskiej. Uparcie dążąca do celu. Jako siedemnastolatka zostaje przyjęta do Królewskiej Akademii Dramatycznej. Pracę aktorską rozpoczyna w Szwecji jako nastolatka. W roku 1924 miała dziewiętnaście lat. Wtedy to film z jej udziałem pt. „Gdy zmysły grają” obejrzał w Berlinie Louis B. Mayer, wiceprezes i dyrektor generalny wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Podobno powiedział wówczas o niej…”ta dziewczyna, to mój numer jeden”. Podpisał z nią kontrakt, na mocy którego, 30 czerwca 1925 roku wyruszyła do Nowego Jorku.
Co działo się z Gretą, młodą dziewczyną jeszcze w Sztokholmie, jaka była, z kim zawierała znajomości a nawet jakie miała preferencje seksualne i kto wywierał wpływ na jej artystyczny rozwój, dowiemy się z pierwszych rozdziałów biografii. Kolejne zapoznają nas z jej życiem i pracą w rodzinie MGM.
Od początku sprawiała kłopoty Mayerowi, ponieważ uporczywie odmawiała kontaktów z dziennikarzami i nie udzielała wywiadów. Była skryta, tajemnicza i trudna. Chroniła swoje życie prywatne. Wymagająca i kapryśna. Była gwiazdą. Ciężko pracowała na planie, grała bez poprawek i mocno przygotowywała się do roli. Widzowie ją kochali, a filmy z jej udziałem przynosiły ogromne zyski. Rozpoczęła karierę jako aktorka kina niemego i kontynuowała ją z powodzeniem w filmach dźwiękowych.
Biografia jest bardzo szczegółowa i odkrywa przed nami bujne życie gwiazdorskiego światka aktorów związanych kontraktami z wytwórnią MGM. Dzięki lekturze mamy okazję odkryć wiele interesujących szczegółów z ich życia. Poznajemy środowisko, w którym przyszło młodej kobiecie pracować i realizować swoje marzenie o byciu aktorką. Autor ponadto poświęca w książce bardzo dużo miejsca na opisy kolejnych filmów z jej udziałem. Okoliczności ich powstawania, angażowania reżyserów, składu ekipy aktorów i wpływu jaki wywierała na to Garbo.
Bardzo interesujący jest również wątek dotyczący jej współpracy z Brytyjskim MI6 w czasie drugiej wojny światowej. Jak pisze autor „Greta Garbo nie leżała na plaży, jak wielu Amerykanów, którzy uważali, że wojna to nie ich sprawa. Działała po cichu, bez przechwałek, i stała się jedną z niedocenianych bohaterek drugiej wojny światowej”.
Biografia odkrywa wiele tajemnic, jest skarbnicą wiedzy o przeszłości, szczególnie dla młodszego pokolenia, dla którego Greta Garbo może być postacią bardzo odległą i mglistą. To może się zmienić po przeczytaniu tej książki. Lektura zachęca do odszukania filmów z udziałem Grety Garbo, by delektować się jej grą aktorską.
Jolanta Szabłowska
David, Bret, Greta Garbo, przekład: Adam Tuz, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2015
Leave a Reply