18 listopada b.r. w salonie ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie dr hab. Katarzyna Kłosińska poprowadziła warsztaty z frazeologii. Po warsztatach odbyło się spotkanie otwarte. Z gościem rozmawiała Marta Zabłocka.
W trakcie warsztatów zatytułowanych „Na jakim łożu spał Madej”? uczestnicy wspólnie z prowadzącą omawiali listę dwudziestu frazeologizmów. Wśród nich były m.in. te znane jak „bajońskie sumy”, „krokodyle łzy” i te mniej znane i używane ” głos wołającego na puszczy” czy „języczek u wagi”. Okazuje się, że często wielu z nas zmienia i przekształca frazeologizmy nie znając ich pochodzenia. Warto więc sięgać do źródeł, by na co dzień nie popełniać błędów mówiąc np. „bierzemy tę sprawę na tapetę” zamiast „na tapet”. Poznając dzieje słów i związków wyrazowych, odkryjemy wiele ciekawych opowieści o zwyczajach z dawnych lat czy odmiennym postrzeganiu świata.
W trakcie otwartego spotkania, które toczyło się wokół poprawnego mówienia, Katarzyna Kłosińska podkreślała często, że nie lubi mówić o błędach i nie lubi ich wytykania. Unika wartościowania i wciąż zastanawia się nad tym „co to jest błąd?”. W obecnych czasach bowiem, trudno jest ustalić co jest poprawne, a co błędne, ponieważ obowiązuje mnóstwo norm środowiskowych. Nagminne staje się przenoszenie do oficjalnej korespondencji potocznego słownictwa, zapożyczanie słów z języków obcych…
Niegdyś język był wyznacznikiem statusu, dziś język sam sobą rządzi… Bez wątpienia wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi, dlatego starajmy się mówić poprawnie! Wszystkim zainteresowanym tematem polecamy książkę „Co w mowie piszczy?”, która powstała na podstawie popularnej audycji prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Kłosińską.
tekst i zdjęcia: MW
Wydarzenie było częścią programu „Literatura jest w nas”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni medialni: „Kurier Szczeciński”, Radio Plus Szczecin, portal internetowy „SzczecinCzyta.pl”.
Leave a Reply