Jak co roku od początku lipca ruszają wakacje w bibliotece dla dzieci. To jednak nie tylko czas odpoczynku dla najmłodszych, ale również świetny czas na spotkania z książką. Tych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w lipcu nie zabraknie.
Kryminalny spacer, rozmowy z podróżnikami czy wyprawa na Wolin, to tylko część tego co przygotowano dla Cyztelników w nadchodzącym miesiącu. Poniżej więcej informacji:
Kryminalny spacer
6 lipca (wtorek) zapraszamy na kryminalny spacer po Szczecinie. Spotykamy się pod Komendą Wojewódzką Policji (ul. Małopolska 47) o godz. 17.00.
Spacer będzie przebiegał śladami szczecińskich opowieści kryminalnych – tych prawdziwych i tych fikcyjnych. Będą historie mrożące krew w żyłach i takie wywołujące uśmiech na twarzy. W trakcie spaceru prześledzimy miejsca pojawiające się w filmach i na kartach współczesnych powieści szczecińskich autorów. Powędrujemy ulicami Szczecina, zaglądając niekiedy w boczne ulice i ciemne zaułki.
Spacer poprowadzi doświadczona przewodniczka miejska Małgorzata Duda, specjalistka nie tylko od legend, ale także od turystyki kulturowej, miłośniczka kryminałów i literatury regionalnej, redaktorka i wydawca książek o regionie.
Gościem specjalnym będzie Marek Stelar. Będzie on też tłumaczony na język migowy. Uczestników zaprosimy do tworzenia własnej zagadki kryminalnej.
Partnerzy projektu:
Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami integracyjnymi w Szczecinie
Patroni medialni:
portal SzczecinCzyta.pl
portal wSzczecinie.pl
Spotkanie jest częścią projektu “Kryminał czai się wszędzie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Wernisaż wystawy „Konstelacje”
7 lipca (środa) o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy “Konstelacje” Oliwii Zborowskiej, uczennicy Liceum Plastycznego w Szczecinie, który odbędzie się w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Prace można będzie oglądać do 7 sierpnia w godzinach pracy filii.
https://evenea.pl/pl/wydarzenie/wernisazkonstelacje
Wolin nieznany. Spotkanie z Piotrem Oleksym
13 lipca (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Piotrem Oleksym, autorem książki „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”. Spotkanie poprowadzi Agata Rokicka.
Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie dla ograniczonej liczby osób w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku.
Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/wyspyodzyskane
Bohaterowie “Wysp odzyskanych” układali sobie życie w bezpośrednim sąsiedztwie niepewnej granicy, zmagając się z niestabilną administracją, samowolą wojsk radzieckich, wszechobecnym szabrem i nieoswojonym żywiołem wody. Władze Polski Ludowej podejmowały zaś intensywne wysiłki, by znaleźć kulturowe i historyczne uzasadnienie dla odwiecznej polskości „starych Ziem Piastowskich”.
Piotr Oleksy sięga do własnych przeżyć oraz w głąb pamięci swoich dawnych i obecnych sąsiadów, mieszkańców wysp Wolin, Uznam i całego archipelagu u ujścia Odry. Nadając tym wspomnieniom szerszy kontekst, tworzy wciągającą, wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy.
Piotr Oleksy (ur. 1986) – historyk i publicysta, od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Nową Europą Wschodnią”. Publikował również m.in. w miesięczniku „Znak”. Z zaangażowaniem zajmuje się promocją kultury – zorganizował wiele konferencji, koncertów i festiwali, stworzył gry edukacyjne, wydał płyty i koordynował powstawanie nowych szlaków turystycznych. W 2019 roku zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód”. Od kilku lat bada, opisuje i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl). Jest także współautorem facebookowej strony „Opowieści z Archipelagu”. Autor książki Naddniestrze. Terror tożsamości, za którą otrzymał nominację do Nagrody „Ambasador Nowej Europy”.
Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik
15 lipca (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Sylwią Winnik poświęcone jej najnowszym książkom „Dzieci z Pawiaka” i „Moc truchleje”. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau.
Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie dla ograniczonej liczby osób w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku.
Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/winnik
Sylwia Winnik to polska pisarka, której zainteresowaniem jest II Wojna Światowa. Prowadzi blog Czas na Książki. Jest autorką książek „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet” oraz „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”.
Australia i Oceania. Spotkanie z Michałem Cessanisem
19 lipca (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie podróżnicze poświęcone Australii i Oceanii, które poprowadzi Michał Cessanis.
Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie dla ograniczonej liczby osób w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku.
Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/cessanis
Michał Cessanis – wicenaczelny magazynu National Geographic Traveler, autor telewizyjnej serii podróżniczej Do zobaczenia w Dzień Dobry TVN. Człowiek żyjący wiecznie na walizkach. Autor książek podróżniczych „Made in China” oraz „Opowieści z pięciu stron świata”.
Kamperem przez Australię Zachodnią. Śniadania na plaży, noce pod gwiazdami
Wyruszyłem w podróż przez południową część Australii Zachodniej i poczułem się jak tutejsi koczownicy, dla których przemierzanie kamperem swojego kontynentu jest sposobem na życie.
Fidżi. Krzyczysz bula! i już się uśmiechasz
To niesamowite, że w ciągu niespełna dwustu lat Fidżyjczycy z ludożerców zmienili się w jeden z najsympatyczniejszych narodów. Michał Cessanis zabierze nas w podróż przez niezwykły archipelag wysp, którym grozi zatonięcie.
KOLORY KULTURY
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Kolory kultury”. W ramach projektu proponujemy miesiące tematyczne poświęcone różnym regionom świata. Podczas każdego z nich odbywają się spotkania autorskie i podróżnicze, warsztaty, prelekcje tematyczne oraz wystawy literatury z danego regionu. Oprócz włączania się w organizację cyklicznych Dni Niemieckich, Dni Skandynawskich, czy Dni Języków Europejskich, zapraszamy do współpracy podróżników, pisarzy i lokalne organizacje zajmujące się innymi kulturami.
Bulwarove z biblioteką
24 i 25 lipca znajdziecie nas na Łasztowni, gdzie organizujemy dla Was literackie spotkanie Bulwarove. W sobotę i niedzielę od 12.00 do 16.00 czekają na Was spotkania ze szczecińskimi pisarzami, warsztaty literackie dla najmłodszych, gry i zabawy oraz kiermasz książek.
Każdego dnia o 12.00 zapraszamy najmłodszych na warsztaty, a od 13.00 – do strefy dziecięcej na różnorodne zajęcia. Dla dorosłych codziennie o 13.00 i 14.00 przygotowaliśmy spotkania autorskie. Wydarzeniom będzie towarzyszyć kiermasz książek.
Spotkacie u nas szczecińskich twórców i twórczynie: m.in. Marka Stelara, Małgorzatę Dudę, Monikę Wilczyńską i innych.
Program szczegółowy
24 lipca (sobota):
12.00-13.00 Warsztaty i czytanki dla dzieci z Ciocią Fiką
12.00-14.00 Monika Wilczyńska, autorka “Zamkowych opowieści duszka Bogusia” będzie podpisywała swoją książkę i niedawno powstały audiobook o znanym duszku
13.00-16.00 Animacje dla dzieci
13.00-14.00 Spotkanie autorskie z Sylwią Trojanowską (prowadzi Krzysztof Lichtblau)
14.00-15.00 Spotkanie autorskie z Markiem Stelarem (prowadzi Gabriel Augustyn)
12.00-16.00 Kiermasz taniej książki
25 lipca (niedziela):
12.00-13.00 Warsztaty i czytanki dla dzieci z Małgorzatą Dudą
13.00-16.00 Animacje dla dzieci
13.00-14.00 Spotkanie autorskie z Dianą Brzezińską (prowadzi Krzysztof Lichtblau)
14.00-15.00 Spotkanie autorskie z Moniką Szymanik (prowadzi Gabriel Augustyn)
12.00-16.00 Kiermasz taniej książki
Na bulwarach znajdziecie też stoiska lokalnych wydawnictw i księgarń: kluboksięgarni Fika, księgarni Między Wierszami i Kamienica w Lesie, Wydawnictw Petersen, Dudowie i Granda oraz oczywiście biblioteczny kiermasz taniej książki.
Wydarzenie powstało we współpracy z Żeglugą Szczecińską.
ProMedia filmowo
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu “ProMedia filmowo”. W kameralnym gronie porozmawiamy o filmach poświęconych innym kulturom. Spotkanie odbędzie się 28 lipca 2021 o godzinie 18.00 w ProMediach (sl. Wojska Polskiego 2).
Wydarzenie jest bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną 91 506 50 56 lub mailową filia54@mbp.szczecin.pl.
Dyskusyjne Kluby Książki
Wracamy ze spotkaniami stacjonarnymi Dyskusyjnych Klubów Książki. Od czerwca do spotkań na żywo wrócił klub przy filii nr 12, a już 6 lipca o godz. 17.30 spotyka się klub przy ProMediach, 21 lipca o godz. 17.30 przy filii nr 4, a po wakacjach – pozostałe. Powstanie też nowy klub dyskusyjny przy naszej nowej filii nr 7.
Koordynatorka klubu przy filii nr 4 podczas spotkania chciałaby ustalić tytuły książek, które pojawią się na kolejnych spotkaniach klubu. Zaprasza na spotkanie w ogrodzie, na leżakach, przy herbacie i cieście.
Najbliższe spotkanie klubu przy filii nr 12 odbędzie się 15 lipca o godz. 12.30. Klubowiczki porozmawiają o książce Brygidy Helbig „Inna od siebie”.
ProMedia modyfikuje nieco spotkania swojego klubu. Dyskusja dotyczyć będzie nie jednej konkretnej książki, a wybranych tematów literackich w oparciu o proponowaną lekturę. Temat lipcowy to ,,Rasizm wobec Afroamerykanów w literaturze”. Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka „Błoto” autorstwa Hillary Jordan, ale znajomość tej konkretnej książki nie jest wymagana. Głównym celem spotkań jest rozmowa w miłym towarzystwie oraz sympatyczne spędzenie wolnego czasu.
Koordynatorzy proszą o wcześniej zgłaszanie chęci udziału bezpośrednio w filiach lub telefonicznie.
źródło: MBP
Leave a Reply