Świadome, dojrzałe, a dziecięcym okiem pisane – zapraszamy w tajemniczy świat bajek (i nie tylko) Alicji Szody, słowami samej autorki: Książka, którą trzymacie w dłoniach to taki tajemny klucz, zaproszenie na zawsze, bez konwenansów i nadętych bzdur. Tutaj otwiera się przed nami inny świat – dom babci Alicji (Wstęp, z tomiku Bajanie, 2004). Poczytaj nam, babciu.
W bajkach „babci Alicji” słychać wzorcowe echa bajek klasycznych, nie brak też nienarzucających się, lekkich morałów. Zaś w jej wierszach dominują przerzutnie, w niemal każdym wersie, jednak dzięki temu cała poetyckość (a razem z nią rymy, sam podział na wersy) nie rzuca się w oczy, z liryki przemieniając się w swoistą epikę rytmiczną, stając się bajaniem z przypadkowym, tu i ówdzie, zrymowaniem.
Alicja Szoda to poetka, pisarka urodzona w Bydgoszczy, obecnie mieszka w podszczecińskim Wołczkowie.Autorka niewątpliwie stara się poziomem swych bajd dostosować do odbiorcy – dziecka. Cel, który chce osiągnąć jest zdecydowanie dydaktyczny. Podmiot podejmuje lirykę z interesujących stron, różnych, nietypowych punktów widzenia: raz jest mrówką, raz motylem, świerszczem, raz słuchamy, co myśli zmarznięty paluszek u nóżki dziewczynki. Spotykamy się z narratorami, którzy poprzez swoje mikroskopowe opowiadania uczą. starając się w tym przebraniu przekazać dzieciom dobre wartości:
Wiadomo, kiedy wszyscy są życzliwi, żyją w zgodzie i wspierają się nawzajem, wtedy nawet zimowe sny pachną majem. Nocą można wsiąść do gwiezdnej karety i zwiedzać obce planety. Musimy się cieszyć każdą chwilą, dbać o porządek i pamiętać o uśmiechu, wówczas szczęście rozkwitnie jak wonne kwiaty na naszej planecie (Wielkie świętowanie, z książki Opowiadajki, 2009).
Opowiadania-wierszyki i wierszo-bajki są inspirowane dniem codziennym, małymi zdarzeniami, chwilowymi obserwacjami, jakie dzieci mogą uczynić ucząc nie tylko wrażliwości, ale i pokory wobec świata: odwiedziła mrówka kreta, na długo w kopczyku swoim przepadł – autorka pisze w jednej z bajek (Krecik i Mrówka, z tomiku Bajanie, 2004). Uczy bliskości: przytulił się przebiśnieg do drzewa; jak dobrze, takiej bliskości było mnie bardzo potrzeba – czytamy w następnej (Kwiatek i Drzewo, z tomiku Bajanie, 2004).
W swoje bajko-tomiki Alicja Szoda wplata też swoją własną intymność – prywatne zdjęcia roześmianych dzieci.
Nie tylko dziecięca radość przebija z książek Alicji, także i niepokój, smutek, gorzka świadomość konieczności przeżywania rozstań – to znajdziemy w tomikach dla dorosłych – delikatne serce poetki mocno przeżywa ludzkie słabości. Autorka nie boi się także tematów trudnych, przemijania, czy śmierci, która w jej lirykach jest już oswojona, co nietypowe w naszej kulturze, a przecież jest tuż obok:
Kiedy spoglądasz w niebo to myślisz,
że suknię ma błękitną jak ona, jeszcze
brzoza w parku o was pamięta kiedy
przysiadasz w jej cieniu
i próbuje opleść, twoje lekko pochylone
tęsknotą i wiekiem ramiona. (Już nie cieszy, z tomiku Choćby pod wiatr, 2005)
Poetka, urodzona w 1949 roku przeżyła wiele, jednak pewien wszechwieczny spokój jej nie opuszcza. Dzięki temu jej wiersze dodają otuchy zarówno dzieciom, jak i dorosłym: Wiosnę poczułam przez chwilę, radość – zatrzymam na zawsze (Prawie Wiosna, z tomiku Choćby pod wiatr, 2005)
Dlaczego lubimy tak babcine i dziadkowe bajanie? Na to pytanie także odpowie sama autorka:
Kiedyś sąsiad zapytał dziadka, jak to jest, że jego wnuki są takie radosne. – To normalne – odrzekł dziadek z wielką dumą. – Babcia od rana maluje im na twarzach uśmiechy, a ja naoliwiam drzwi do małych serduszek. Dlatego nie są zamknięte prze ludźmi, światem i przyrodą. To cała rodzinna tajemnica! (Różyczka, z książki Opowiadajki, 2009).
Agata Witek
Polecane książki Alicji Szody to między innymi:
„Tylko gwiazdy rozumiały”, „W moich wierszach znalazłam ciszę”, „Bajanie”, „Choćby pod wiatr”, „Opowiadajki – babci bajki”, „Perły marzeń”, „Ty mi sczesuj”, „Zapamiętnik” z płytą (muzyka Jacek Wierzchowski, głosy aktorzy Marta Łągiewka i Konrad Pawicki), czy ostatnio wydana książka „Za drzwiami codzienności”– opowiadania z życia kobiet.
Wszystkie książki zostały wydane przy wsparciu finansowym męża autorki.
Osoby zainteresowane ich kupnem mogą je zamówić pod nr. tel. 91 434 60 60, albo wysłać zapytanie na adres: alicjaszoda@op.pl
Leave a Reply