Książeczka (tak, bo liczy jedynie 40 stron) Wojciecha Jasińskiego pt. Odyseja polskiego złota opisuje, cytując autora, ’’jedyną w pełni udaną operację kampanii wrześniowej’’, czyli ewakuację Skarbca Banku Polskiego. Historia rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia nakreślającego sytuację polityczną w latach 1938-39 w Europie, by zakończyć wzmianką o tym, jak polski majątek został częściowo stracony w wyniku porozumień na konferencji w Jałcie.
Słowo odyseja jest jak najbardziej zasadne, ponieważ polskie złoto przebyło długą i trudną drogę, zanim wreszcie trafiło do Francji – od bombardowanych miast Rzeczypospolitej, przez niespokojne Kresy, a dalej zinfiltrowane przez niemieckich szpiegów Rumunię, Turcję i Syrię aż do francuskiej Afryki. Autor szczegółowo kreśli wymienione etapy podróży, mamy kolejnych dowódców, kolejne środki transportu, kolejne działania Niemców i aliantów – faktografia bez zarzutu.
Publikacja zawiera mapę oraz kilka załączników. Dobrze się stało, że ktoś wreszcie umożliwił czytelnikom poznanie mało znanego epizodu z polskiej historii. Polecam zainteresowanym kampanią wrześniową.
/Schnee/
Wojciech Jasiński, Odyseja polskiego złota, Wydawnictwo hogben, 2012
Leave a Reply