Publikacja adresowana do nauczycieli historii oraz uczniów, ale też do wszystkich, których interesuje historia Polski ostatniego stulecia. Jest to spopularyzowana prawdziwa historia, traktująca o jedynej w pełni udanej operacji kampanii września 1939 roku – Ewakuacja Skarbca Banku Polskiego. Kilkadziesiąt ton złotego kruszcu różnymi rodzajami transportu wywieziono poza granice, zajmowanej przez wrogów, Polski.
Odyseja polskiego złota
Wojciech Jasiński
Wydawnictwo Hogben
Ten niezwykły w naszej historii wyczyn, nie tylko polskich żołnierzy, ale też urzędników państwowych różnych szczebli, pełnych poświęcenia ludzi dla tak ważnej misji – jest zupełnie nieznany. Dlatego „Odyseja polskiego złota” naszego szczecińskiego pisarza Wojciecha Jasińskiego, żołnierza drugiej wojny światowej jest cenna. Dopełnia bowiem w przystępny sposób nieliczne publikacje historyczne na ten temat.
Wojciech Benon Jasiński – żołnierz, marynarz, pisarz i publicysta. Urodził się 27 czerwca 1923 r. w Kaliszu. Syn Benona — urzędnika państwowego i Zofii z Choryzów Jasińskiej. Emerytowany oficer Polskiej Marynarki Handlowej. Żołnierz drugiej wojny światowej. Członek korpusu weteranów w stopniu kapitana. Jest absolwentem Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie. W latach 1974-75 ukończył Studium Podyplomowe z Automatyki Przemysłowej i Morskiej na Politechnice Szczecińskiej. Pływał w rybołówstwie dalekomorskim oraz na statkach handlowych armatorów polskich i zagranicznych. Pisać zaczął w stanie wojennym. W latach 1987-88 wydawał w drugim obiegu kwartalnik W Służbie Rzeczypospolitej. Autor obdarzony dużą wrażliwością na wszelkie przejawy życia, jego barwy i kształty. W wieloletniej włóczędze po morzach i lądach poznał ludzi różnych ras i narodowości. Był świadkiem tajemniczych i dramatycznych wydarzeń, które łączyły lub rozdzielały ich uczestników na zawsze. Jego opowieści są pięknym traktatem o człowieczym losie i udziale w nim ślepego przypadku.
Opublikował następujące książki:
1. Opowieści mórz bliskich i dalekich (1995);
2. Na hebanowym moście (1998);
3. Szczecińscy kochankowie (2003);
4. Aria księcia (2004);
5. Płyń galero (2010).
Jest autorem licznych artykułów oraz esejów w prasie krajowej i emigracyjnej. Zajmuje się grafiką, ilustruje m. in. swoje książki.
Patronat medialny nad książką:
Leave a Reply