Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w projekcie „Miganie kultury”, które będzie składało się z pięciu odsłon w ciągu trzech miesięcy. Każde wydarzenie będzie przybliżone osobom z niepełnosprawnościami słuchu za pomocą języka migowego przez Anitę Chodacką. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
MŁODZIEŻ I DOROŚLI:
- 24 września 2018 (poniedziałek), o godz. 16.00 – spacer historyczny po Szczecinie z Tomaszem Wieczorkiem, przewodnikiem i szczecinerem. Spacer rozpocznie się na Zamku Książąt Pomorskich, obejmie między innymi Bazylikę Archikatedralną, Kamienicę Loitzów, Pałac pod Globusem, a zakończy się w ProMediach, oprowadzeniem po bibliotece.
- 12 października 2018 (piątek), o godz. 18.00 – spotkanie z Anną Dziewit-Meller, pisarka i dziennikarką. Rozmowę z nią przeprowadzi Krzysztof Lichtblau.
- 5 listopada 2018 (poniedziałek), o godz. 18.00 – spotkanie z Mariuszem Czubajem, znanym autorem powieści kryminalnych. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Stadnik.
DLA DZIECI:
- 9 października 2018 (wtorek), o godz. 16.00 – spacer historyczny z Gryfitkiem, który poprowadzi Tomasz Wieczorek. Koncepcja spaceru oparta jest o jego zeszyt edukacyjny; autor przybliża dzieciom historię Szczecina wspólnie ze swoim bohaterem Gryfitkiem, nawiązującym do dynastii Gryfitów.
- 30 października 2018 (wtorek), godz. 17.00, interaktywne spotkanie z wyobraźnią z Zofią Stanecką, popularną autorką książek dla dzieci.
Podczas wszystkich spotkań chętne osoby z niepełnosprawnościami słuchu będą mogły skorzystać z pięciu zestawów fm, wzmacniających dźwięk.
W ramach projektu „Miganie kultury”, w filii bibliotecznej nr 54 ProMedia w dniu 18 września 2018, odbędzie się szkolenie dla bibliotekarzy z podstaw języka migowego i zasad komunikacji z osobami niesłyszącymi.
W projekcie „Miganie kultury” wezmą udział:
- Tomasz Wieczorek. Przewodnik turystyczny po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie i Mapie Lubinusa. Jego najnowsza publikacja „Wały Chrobrego. Wrota Szczecina”, to rodzaj zeszytu edukacyjnego, podszytego fantazją, legendami, ale i faktami.
- Anna Dziewit-Meller. Pisarka i dziennikarka. Współautorka reporterskiej książki o Gruzji „Gaumardżos, opowieści z Gruzji” (napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem), powieści „Disko” oraz świetnie przyjętej „Góry Tajget”. Ostatnio ukazała się jej książka „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”.
- Mariusz Czubaj. Literaturoznawca, antropolog kulturowy, znany autor powieści kryminalnych. W swoich książkach łączy teorię z praktyką. Stworzył postać profilera Rudolfa Heinza, a także cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską.
- Zofia Stanecka. Pisarka, autorka świetnych książek dla dzieci. Wielka znawczyni Narnii, pasjonatka Tolkiena, miłośniczka kina bollywoodzkiego. Jej proza to współczesna, bardzo dobra polszczyzna przesiąknięta humorem i mądrością.
- Anita Chodacka. Biegły tłumacz języka migowego z piętnastoletnim doświadczeniem (certyfikat „T2” Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych w Warszawie). Tłumaczyła na język migowy spotkania autorskie w bibliotece, przeglądy i festiwale teatralne.
Partnerzy wydarzenia: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym Zachodniopomorska Jednostka Wojewódzka, Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie, Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora w ramach Stowarzyszenia Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego „Razem” w Szczecinie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patroni medialni: Kurier Szczeciński, portal wSzczecinie.pl, SzczecinCzyta.pl.
Leave a Reply