Mekong jedna z magicznych rzek Azji, najdłuższa rzeka półwyspu indochińskiego. Rzeka wielu kultur, przepływa przez Chiny, Laos, Kambodżę i Wietnam, wyznacza granicę pomiędzy Mjanmą i Tajlandią. Może stanowić główną arterię, szlak podróżny. I tym właśnie szlakiem, w podróż wybrał się autor książki „Mekong przed końcem świata”, Grzegorz Kapla.
Jest to wędrówka wzdłuż rzeki, wzdłuż kultur i obyczajów. Wędrówka, która odbyła się przed wielką katastrofą jaka spotkała świat – pandemią Covid. Wirus zmienił życie, poprzewracał je do góry nogami. Książka Grzegorza Kapli opisuje półwysep indochiński i życie na nim jakiego już nigdy nie będzie. Jego namiastkę, będzie być może można odnaleźć jedynie z dala od głównych dróg i atrakcji turystycznych.
Podróż z książką rozpoczynamy w Tajlandii na targowisku Talat Rom Hup, położonym wzdłuż torów kolejowych. Przez targ, pomiędzy straganami przejeżdżają pociągi, a odległość pomiędzy sunąca maszyną a ludźmi wydaje się zanikać. Bangkok położony nad kanałem łączącym stolicę z rzeką Mekong, jest punktem startowym do wędrówki autora.
Będzie to podróż przez upał, wilgoć, historię i różnorodne kultury. Z autorem będziemy zwiedzać kompleks Angkor Wat, oglądać posągi Buddów jadeitowych, szmaragdowych i wielu innych. Dowiemy się o tragedii jaką stało się panowanie „Czerwonych Khmerów”, przekroczymy granicę z Wietnamem, zobaczymy zatokę Ha Long, dostaniemy się do Laosu, aby na koniec dotrzeć do delty Mekongu.
Fabułę „Mekongu” stanowi życie rzeki i wzdłuż rzeki, opis podróży przez serce Indochin, wędrówka wśród ludzi i ich zwyczajów. Książkę tę trzeba czytać zarówno jako zapis trudu wędrówki, przemyśleń autora jak i migawki ostatnich chwil przedpandemicznego świata.
A może Ty czytelniku skusisz się na podróż przez współczesne Indochiny i być może do wnętrza siebie? Jeżeli tak, to polecam Ci książkę Grzegorza Kapli „Mekong przed końcem świata”.
Marek Piątkowski
Grzegorz Kapla, „Mekong przed końcem świata” , Wydawnictwo: Burda Media Polska Sp. z.o.o. – 2022 r.
Leave a Reply