Każdy popełnia błędy, nie tylko rodzice. Ale ten poradnik jest właśnie dla nich. Robimy to zupełnie nieświadomie, często z braku czasu lub ……… nadmiernej miłości.
„Co to właściwie znaczy być rodzicem?” „Czy same narodziny potomka czynią z ciebie ojca lub matkę?” – pyta we wstępie autor i przekonuje, że nie ma ważniejszego zajęcia na świecie. „Musimy dokonać wyboru i wychowanie dzieci uczynić sprawą największej wagi, a nie być rodzicami z wolnych chwilach”. Autor książki z wykształcenia psycholog, prywatnie również ojciec, w napisanym przez siebie poradniku dzieli się z czytelnikiem swoją wiedzą i doświadczeniem. Trzeba przyznać, że dzięki temu, iż autor bardzo często wplata w tekst historie z własnego życia, i potrafi przyznać się do swoich błędów wychowawczych, czyni tę książkę jeszcze bardziej wiarygodną.
W kolejnych 10 rozdziałach możemy przeczytać o najczęstszych błędach popełnianych na co dzień przez rodziców. Jest to m.in.: wpajanie dziecku błędnych przekonań typu „We wszystkim musisz być dobry”, „negatywne uczucia są złe”, nieświadome prowokowanie złego zachowania, brak konsekwencji, czyli jedną z najczęstszych pułapek w jaką wpadają rodzice, i wyręczanie dzieci przez rodziców, czyli „zrobię to za ciebie”.
Bardzo ciekawy jest rozdział na temat porozumiewania się z dzieckiem. To prawdopodobnie najważniejsza umiejętność rodziców, bo dobra komunikacja jest podstawą rozwiązywania problemów i współpracy. Kolejną ważną sprawą na jaką zwraca nam uwagę autor jest bycie wzorem do naśladowania. Bo przecież tak naprawdę „To co robimy, ma na dzieci o wiele większy wpływ niż to, co mówimy”.
Poradnik napisany jest w bardzo przystępny i przejrzysty sposób. Autor bardzo często podaje przykłady z własnego życia i swojej praktyki zawodowej. Najważniejsze myśli znajdują się w wyróżnionych ramkach, to co warto zapamiętać jest wypunktowane pod koniec rozdziału a na zakończenie czeka na czytelnika test sprawdzający z kilkoma pytaniami, które pomagają przyswoić przeczytany rozdział. Odpowiedzi możemy oczywiście sprawdzić. Autor daje do nich dodatkowo uzasadnienie. Naprawdę warto przeczytać, przyznać się przed samym sobą do wielu popełnianych błędów i … zacząć działać! :-)
Kevin Steede jest psychologiem klinicznym, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Prowadzi prywatną praktykę oraz pracuje w Dallas Psychorterapy Group w Teksasie.
/MW/
Kevin Steede, 10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2008
Leave a Reply