Znajomość twórczości Aleksandra Dumas sprowadza się najczęściej do opowieści o trzech muszkieterach. Była ona tak wielokrotnie ekranizowana, że kojarzy się wyłącznie z przygodą, pojedynkami na szpady, intrygami pięknych kobiet i złych kardynałów.
Akcja powieści „Anioł Pitou” toczy się w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej… i to nie jest lekka opowieść przygodowa. Rewolucja to nie zabawa.
Historia niekoniecznie bywa ulubionym szkolnym przedmiotem. Daty, obco brzmiące nazwiska wykuwane na pamięć…ulatują. I nie zostaje w niej nic z tego, co zawiera kilka akapitów w podręczniku na temat Wielkiej Rewolucji Francuzów. Dlatego warto poczytać, jak te wydarzenia opisuje Aleksander Dumas.
Na rewolucję patrzymy z perspektywy pojedynczych bohaterów, którzy stają się jej uczestnikami. W masie wydarzeń jednostka się nie liczy. Ale Dumas opowiada właśnie poprzez pojedynczych ludzi z krwi i kości, z ich namiętnościami, uczuciami, postawami, cechami charakteru, pobudkami, pozycją społeczną… o tym, jak to z rewolucją było. I to jest niezapomniana lekcja historii.
Bohaterów tej opowieści dzieli przepaść, a raczej to, co tę przepaść wypełniało. Boskość nieograniczonej władzy królewskiej, która jednym ludziom dawała wszystko i bezgraniczne uzależnienie ludzi, którzy nie mieli niczego. Między nimi symbol ucisku i bezprawia trwający od paru setek lat, system Bastylii.
Lipiec roku 1789… młody Anioł Pitou, zostaje wyrzucony ze szkoły. Również jego ciotka wypowiada mu mieszkanie. Zostaje bez pomocy i środków do życia. Lituje się nad nim piękna Katarzyna, córka pana Billot miejscowego dzierżawcy gospodarstwa rolnego. Zaprasza go w imieniu ojca do domu, gdzie zostaje zatrudniony i zyskuje uznanie. Uroda i życzliwość Katarzyny wzmaga jego uczucia do niej.
Splot wydarzeń i niebezpieczeństwo aresztowania zmusza Anioła i pana Billot do nagłej ucieczki obu do Paryża. Wraz z nimi trafiamy w sam środek toczącej się rewolucji. A udział w niej stawia przed nimi niesamowite wyzwania, które odważnie podejmują.
Lud Paryża głoduje, lud Paryża gotowy jest do walki o uwolnienie się spod panowania arystokracji i monarchii. Winni zaniedbań wobec ludu tracą głowy w krwawych rzeziach. Bastylia zostaje zdobyta. W Wersalu król Ludwik XVI i jego żona królowa Maria Antonina żyją w oderwaniu od dziejących się wydarzeń. Swoim postępowaniem i zachowaniem dają powody do swojego tragicznego końca.
Zakochany Pitou opuszcza Paryż i wraca na prowincję z nadzieją, że jako zasłużony w walkach rewolucjonista zyska przychylność Katarzyny. Niestety, ona oddała wcześniej swe serce miejscowemu hrabiemu i nie wytrzymuje rozstania z ukochanym…
Książka jest pięknie wydana przez Wydawnictwo MG z elegancką szatą graficzną okładki. Świetnie oprawiona i bardzo wygodna w czytaniu.
Jolanta Szabłowska
Aleksander Dumas, Anioł Pitou, Wydawnictwo MG 2023
Leave a Reply