Komiks przeżywa renesans. „Komiksowa branża dopiero się rozpędza i jeszcze pokaże na co ją stać” – pisze Ewa Skibińska w najnowszym numerze RYMSa, a my już zacieramy ręce z radości! Tymczasem polecamy wiosenny numeru kwartalnika o książkach dla dzieci i młodzieży, którego tematem jest KOMIKS i KSIĄŻKI OBRAZKOWE.
W środku m.in. o trudnej sztuce tworzenia komiksów i pierwszych podziemnych wydaniach.Dowiecie się również dlaczego Tadeusz Baranowski /twórca takich komiksów jak m.in. „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”/ rozstał się na dobre z komiksami, przeczytacie o wspaniałych książkach obrazkowych australijskiego artysty Shaun Tana, które od niedawna dostępne są również dla polskich czytelników.
Ponadto, Maciej Gierszewski pisze o serii „Tymek i Mistrz” autorstwa Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka, która niebawem trafi na ekran. Tomasz Samojlik, autor komiksów edukacyjnych dla dzieci zdradza m.in. jakie komiksy czytał w dzieciństwie i jakie podczytuje swojej córce.
Co jeszcze? Ilustracje Elżbiety Truchanowskiej z książki, która nie ukazała się nigdy w drukiem i ciekawy tekst na temat tego, gdzie przebiega granica pomiędzy komiksami i picturebookami. Interesujący jest również tekst o książce na której wychowało się kilka pokoleń Polaków. Książce, która rozsławiła świętokrzyski Pacanów. Dlaczego w 1934 roku, w dwa lata po ukazaniu się „Przygód Koziołka Matołka” w „Wiadomościach Literackich” napisano, że to „… przygody dla matołków… i brukowiec w typowej postaci”?
Warto sięgnąć po nowy numer kwartalnika RYMS, jeśli chce się być na bieżąco i wiedzieć co nowego i ciekawego w literaturze dziecięcej i młodzieżowej.
Aktualny numer oraz archiwalne, można zamówić na stronie www.ryms.pl
/MW/
Leave a Reply