24 października 2016 roku (poniedziałek), o godz. 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do ProMedia na spotkanie z Marcinem Kydryńskim, człowiekiem wielu pasji. Autor będzie gościł w nowej odsłonie, z książką „Biel. Notatki z Afryki”.
Marcin Kydryński kojarzy się przede wszystkim ze środowiskiem radiowym, ale autor popularnej trójkowej „Siesty” jest również pisarzem, wędrowcem i fotografem. W tym roku, 13 kwietnia, nakładem wydawnictwa Edipresse Książki, została wydana jego książka „Biel. Notatki z Afryki”. Jest to zapis osobistych, jak sam podtytuł wskazuje, obserwacji, refleksji i wspomnień autora, który na przestrzeni 25 lat odbył wiele podróży do Afryki. Bo w niej się zakochał. Sam wyraża swą fascynację słowami:
To właściwie życie całe. Jestem zarazem szczęśliwy, przejęty, wzruszony i zalękniony, bo to najważniejszy mój projekt od czasów, kiedy w 2011 roku z AMJ zrobiliśmy „Lustra”. Być może w ogóle, obok płyty „Upojenie”, najważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek przedsięwziąłem. I nieprędko, jeśli w ogóle, cokolwiek tej skali będzie mogło się dla mnie wydarzyć.
Książka składa się z 21 rozdziałów i zawiera blisko 150 barwnych fotografii ukazujących Afrykę z perspektywy autora, z których wiele dotychczas nie było publikowanych. Na 700 stronach Kydryński obejmuje kilkadziesiąt lat, od czasów najwcześniejszych wyobrażeń z lektury „W pustyni i w puszczy”, przez pierwsze podróże na początku lat 90-tych, aż po 2015 rok. Obok przekrojowego spojrzenia na historie poszczególnych krajów, książka dostarcza konkretną dawkę wiedzy o ludności, historii, lokalnych obyczajach i obrzędach.
Marcin Kydryński opisuje tzw. czarny ląd jako kraj pełen sprzeczności, brutalny i piękny, w trakcie nieustannych wojen i przemian. Gdzie jedni ludzie próbują zachować godność i prowadzić normalne życie, a inni bezwzględnie walczą o swoje racje, a wszystko to na tle egzotycznej przyrody.
Autor wybiera podróże, na które niewielu by się zdecydowało, do miejsc słynących z niebezpieczeństwa. Marcin Kydryński przytacza paradoksy, z którymi miał do czynienia, a które na miejscu wyglądają zupełnie inaczej. Spotyka innych podróżników, walczy z chorobą i mierzy się z odległą kulturą po to, by przekazać jej możliwie szerokie spektrum. Z opresji ratuje go często szczęście.
Spotkanie z Marcinem Kydryńskim poprowadzi Marta Zabłocka.
Wstęp wolny.
O autorze:
Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w „National Geographic”, jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w „Vivie” i w „Kontynentach”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii. Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów w całej Polsce, które nawiązują do jego trójkowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu. Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”. Został uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju./www.kydrynski.com/
źródło: MBP
Leave a Reply