W tym roku mija dwadzieścia lat obecności MBP na kulturalnej mapie Szczecina. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie powstała na podstawie ustawy o samorządzie terytorialnym z dnia 8 marca 1990 r. oraz na mocy porozumienia z dnia 10 kwietnia 1995 roku między wojewodą a miastem gminą Szczecin. Główne uroczystości odbędą się 23 maja 2015, na popularnej Różance, jednak przez cały miesiąc trwają lokalne imprezy okolicznościowe związane z jubileuszem. Organizatorzy zapraszają do poszczególnych filii MBP.
Filia biblioteczna nr 4
1. 21 maja godz. 12.10 – Wielki finał obchodów jubileuszu. „Parada postaci bajowych”.
2. BIBLIOTEKA W PEJZAŻU NIEBUSZEWA. W formie prelekcji i prezentacji multimedialnej przybliżone zostaną dzieje, architektura, otaczająca przyroda oraz kultura dzielnicy, w której od zawsze funkcjonuje filia biblioteczna nr 4. Opowieść dotycząca działalności filii wzbogacona zostanie poprzez zdjęcia i zapisy pochodzące z bibliotecznych kronik. Do udziału w sentymentalnej podróży po dziejach naszej biblioteki oraz historii Niebuszewa zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina.
Spotkanie odbędzie się 20 maja (środa) o godz. 12.00.
(Na kolejne zapraszamy w ostatnim tygodniu maja).
3. WARTO PRZECZYTAĆ. Majowe święto czytelnictwa stanie się także okazją do zarekomendowania bibliotecznego zbioru książek dla młodego odbiorcy. W formie pogadanki zaprezentowana zostania literatura, którą pasjonują się dzieci na całym świecie. Zachęcimy do sięgnięcia po książki, które intrygują, zaciekawiają i zachwycają zarówno treścią, jak i formą wydawniczą.
Filia biblioteczna nr 5
1. Złóż życzenia swojej bibliotece! Czego życzę na dwudziestolecie mojej bibliotece?
W dniach 11-23 maja zapraszamy czytelników do złożenia w filii nr 5 (ul. Mieszka I 105) życzeń czcigodnemu, choć niezbyt wiekowemu jubilatowi, Miejskiej Bibliotece Publicznej. Użytkownicy naszej biblioteki będą mieli niepowtarzalną okazję wyrazić swoje życzenia, dzięki którym dowiemy się, czego życzą sobie, jako czytelnikom, o jakich bibliotekach w Szczecinie marzą, czego życzą pracownikom bibliotek, a czego wreszcie winszują samemu dwudziestolatkowi, czyli bibliotece?
Uczestnicy będą mogli życzenia wrzucić do pudełka lub zapisać na kolorowej planszy. Z ciekawością czekamy na opinie czytelników, którzy podzielą się z nami swoimi refleksjami, marzeniami i życzeniami. Zapraszamy!
2. Spotkanie dla dzieci: Poznaj MBP, poznaj swoją bibliotekę!
W ramach obchodów jubileuszu 20-lecia MBP w filii bibliotecznej nr 5 odbędzie się spotkanie dla uczniów szkół podstawowych pt. „Poznaj MBP, poznaj swoją bibliotekę”. Uczniowie 1 klasy pobliskiej szkoły podstawowej zostaną krótko zapoznani z historią Miejskiej Biblioteki Publicznej, dowiedzą się, dlaczego obchodzi ona 20 lat właśnie 23 maja 2015 r. Uczniowie zapoznają się ze zbiorami szczecińskich bibliotek i ich różnorodnością (książki tradycyjne, audiobooki, udostępnianie e-booków, płyt, filmów), poznają też pracę bibliotekarza i będą mieli okazję bliżej się jej przyjrzeć.
3. Bookcrossing. Filia nr 5 weźmie także udział w akcji pozostawiania i znajdywania w przestrzeni publicznej specjalnie wybranych, przeczytanych wcześniej przez bibliotekarzy książek. Zapraszamy do poszukiwań książek pozostawionych w wybranych miejscach w dniach 18-20 maja. Zostanie uwolnionych 5 książek. A może to lektura, którą zawsze chciałeś przeczytać, Drogi Czytelniku?
Filia biblioteczna nr 8
W dniu 15 maja 2015, o godz. 16.00, odbędzie się spotkanie, na które zaprosiłyśmy dzieci oraz ich rodziców z punktu przedszkolnego w Mierzynie. Razem przeniesiemy się do magicznej krainy, którą sami utworzymy poprzez wspólne tworzenie bajki, a pomysły zaczerpniemy z kolorowych ilustracji z różnych książek. Całą historię spiszemy i zilustrujemy na kolorowych kartach, a następnie wyeksponujemy w naszej filii.
„Biblioteka w pejzażu”. 20-lecie MBP celebrować będziemy też z naszymi stałymi czytelnikami w dniu 22 maja 2015, o godz. 14.00, przy kawie i ciastkach. Wspominać będziemy naszą filię na przestrzeni tych dwudziestu lat, a także dzielnicę Pogodno i ulicę Konopnicką.
W maju poprosimy czytelników o przynoszenie starych fotografii wykonanych na Pogodnie, a my po zeskanowaniu umieścimy je w przygotowanej „Pamiątkowej księdze”, do której także będą wpisywać się nasi czytelnicy.
Filia biblioteczna nr 10
„Biblioteka w pejzażu” – w dniu 18 maja 2015 odbędzie się spotkanie z długoletnimi czytelnikami, a także z emerytowanymi bibliotekarkami. Przy kawie i herbacie porozmawiamy o początkach naszej biblioteki oraz prześledzimy zmiany, jakie zaszły na przestrzeni 20 lat działalności biblioteki. W kronice będzie można odnaleźć zdjęcia pierwszych czytelników. Dla dzieci, które na pewno przyjdą z seniorami, zostaną wyłożone kolorowanki.
Filia biblioteczna nr 11
„Biblioteka w pejzażu”. Dnia 20 maja 2015 o godz.10.30, w ogrodzie bibliotecznym, odbędzie się czytanie literatury dziecięcej dla zaprzyjaźnionych dzieci z miejscowego przedszkola. Przewidywane są również zabawy z chustą animacyjną oraz pokolorowanie kolorowanek, tematycznie związanych z jubileuszem dwudziestolecia MBP. Ogród zostanie udekorowany kolorowymi balonami i pluszakami.
Filia biblioteczna nr 12
W filii nr 12 zorganizowane zostaną następujące wydarzenia z cyklu „Biblioteka w pejzażu”:
1. 15 maja, godz.14.00 – spotkanie dla wybranych czytelników filii, którego przewodnią myślą będzie „Mając 20 lat…”
2. 21 maja, godz.11.15 – spotkanie dla uczniów kl. IIIb SSP1, którego przewodnią myślą będzie „Mając 20 lat…”
Ze wspomnień, pamiątek, historii, emocji zbudujemy pomost pomiędzy wczoraj, dziś i jutro, by pokazać, iż świat z perspektywy lat 20–tu może mieć wiele zaskakujących twarzy…
Celem spotkań jest nakłonienie starszych czytelników do wspomnień, zarówno w kontekście ich kontaktu z biblioteką jako instytucją, jak i w kontekście ich życia; do pogawędzenia na temat zmieniających się punktów widzenia w zależności od wieku, miejsca i sytuacji, a młodszych do próby spojrzenia w przyszłość skonfrontowanej z perspektywą i doświadczeniami innych. Planowanym efektem tych dwóch spotkań jest zestawienie ich w projekcie multimedialnym, który będzie swoistym dyptykiem doświadczeń i marzeń.
3. Akcja „Czytajmy sobie wzajem!” – zachęcenie odwiedzających do wspólnego czytania. Celem jest sprowokowanie użytkowników biblioteki do przystanięcia i wysłuchania ulubionych lektur innych, a także zachęcenie do podzielenia się własnymi poprzez głośne czytanie. Czekamy na wszystkich chętnych. W celu ustalenia konkretnego terminu należy skontaktować się z biblioteką.
4. Możemy Być Przyjaciółmi – akcja dająca możliwość popisania się kreatywnością, wyobraźnią, a także poczuciem humoru, polegająca na rozwinięciu skrótowca MBP. Na wszystkich chętnych czekać będzie tablica z małymi, żółtymi, tak dobrze znanymi karteczkami, na których tym razem będą mogli popisać się swoja kreatywnością, pomysłowością, a także poczuciem humoru. Po zakończeniu akcji wszystkie „rozwinięcia” zaprezentowane będą na blogu. Liczymy na szalejącą wyobraźnię i dobrą zabawę.
5. Bookcrossing – uwalniamy książki podarowane nam przez czytelników. Wybierz, przeczytaj i podaj dalej! Uwolnij swoje książki i dziel się z innymi radością czytania.
Od połowy maja do końca czerwca na czytelników czekać będzie stół pełen prezentów – książek, które można zabrać ze sobą, a po przeczytaniu przekazać dalej, kolejnym zainteresowanym. Każdy może też przynieść książki, którymi chciałby podzielić się z naszymi czytelnikami.
Filia biblioteczna nr 13
Dnia 22 maja 2015 (piątek), odbędzie się spotkanie z czytelnikami z okazji 20-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej, pod hasłem „Biblioteka w pejzażu”.
1. Zaproszenie do wspólnej rozmowy na temat biblioteki dawniej i dziś: wspomnienie dawnej filii; co się zmieniło na przestrzeni lat (wygląd, organizacja); czy zmiany według czytelników są pozytywne czy negatywne.
2. Ciekawe wspomnienia czytelników związane z biblioteką.
3. Wspomnienia Pań, emerytowanych bibliotekarek.
Filia biblioteczna nr 14
Spotkanie „Biblioteka w pejzażu miasta”. Dnia 19 maja 2015, o godzinie 16.00, spotkamy się z Krzysztofem Jankowskim, leśnikiem, dendrologiem, znawcą i miłośnikiem przyrody, który przedstawi prezentację „Zielone Podjuchy – na skraju puszczy”. Przy kawie i ciastkach powspominamy też dawną bibliotekę oraz porozmawiamy o Podjuchach.
Filia biblioteczna nr 18
Pod hasłem: „Szlakiem bajek i baśni czyli małe i duże podróże po literaturze” w dniach 14, 19 i 21 maja odbędą się jubileuszowe spotkania dla dzieci. W programie przewidziane są zajęcia plastyczne, gry i zagadki literackie oraz wspólne czytanie bajek.
Filia biblioteczna nr 25
Dnia 19 maja 2015 r. odbędzie się spotkanie biblioteczne z okazji 20-lecia MBP pod hasłem „Zapraszamy do naszych filii”. Gośćmi będą dzieci z Przedszkola „Stumilowy Las”.
Porozmawiamy też o bibliotece, historii MBP oraz przeczytamy fragmenty z książki „Poczytaj mi mamo”.
Filia biblioteczna nr 28
„Wszystkie drogi prowadzą na Plac Lotników”.
Ze względu na różnorodność zbiorów filię nr 28 odwiedzają Czytelnicy z bardzo różnych miejsc, a ich drogi krzyżują się właśnie na Placu Lotników 7. Pokażmy te miejsca, stwórzmy sieć powiązań! Zapraszamy czytelników do oznaczenia na mapie umieszczonej w hallu biblioteki miejsca swojego pochodzenia.
Filia biblioteczna nr 36
W dniach 18, 19, 21 i 22 maja 2015 odbędzie się inscenizacja „Z książką przez stulecia”.
18 maja 2015 – lekcja biblioteczna dla dzieci ze SP TAK, „Biblioteka to kraina jest zaczarowana”.
W widocznym miejscu w bibliotece wyłożone zostaną pisaki i duży arkusz papieru, aby każdy chętny czytelnik mógł napisać życzenia dla biblioteki.
Filia biblioteczna nr 38
Na tydzień obchodów 20-lecia MBP filia nr 38 przewiduje akcję zatytułowaną „Zakładka Przyjaźni”. Nazwa przedsięwzięcia odwoływać ma się i do miejsca (lokalizacja: osiedle Przyjaźni), i propagowania miłej, przyjacielskiej atmosfery między bibliotekarkami i czytelnikami.
W ramach akcji przewidziano aktywne włączenie się w jej przebieg grupy uczestników DKK, dzieci z pobliskich szkół i przedszkoli oraz wszystkich chętnych, odwiedzających w tym czasie bibliotekę.
Plan przebiegu akcji jest następujący: w pomieszczeniu wypożyczalni na okres tygodnia świętowania ustawiony zostanie stół i krzesła, stanowić to ma miejsce twórczej literackiej i plastycznej aktywności. Uczestnicy DKK zainicjują akcję, przynosząc do filii krótkie, kilku zdaniowe recenzje książek, wartych według nich przeczytania. Recenzje te zostaną wydrukowane i będą stanowiły początek procesu tworzenia zakładki .W trakcie tygodnia, korzystając z różnych technik plastycznych recenzje książek napisane przez czytelników będą umieszczane na tworzonych zakładkach. Ponieważ akcja ma charakter jubileuszowy na każdej zakładce umieszczone zostanie logo Miejskiej Biblioteki Publicznej i ewentualnie jakaś informacja, że zakładki zostały wykonane z okazji jubileuszu. Do akcji włączone zostaną także dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli, przygotują swoje zakładki, ze swoimi recenzjami książek i dostarczą je do biblioteki. Czytelnicy odwiedzający w tym czasie bibliotekę zostaną zachęceni do włączenia się do akcji. W czasie godzin otwarcia biblioteki cały czas funkcjonować będzie stanowisko, na którym będzie można napisać recenzję. Zostanie ona poddana dalszej plastycznej obróbce: umieszczona na zakładce w proponowany, dowolny przez twórcę sposób.
Zakładki te po ukończeniu mają zostać sfotografowane i umieszczone w widocznym miejscu, jako reklama książki, zachęcająca do jej przeczytania, rozdawane czytelnikom. W zamierzeniu jedni czytelnicy mają polecać innym książki uznane za wartościowe, godne przeczytania.
Filia biblioteczna nr 48
Od 04 maja 2015 zapraszamy naszych czytelników na oddawanie głosów na swoją ulubioną powieść.
Dnia 19 maja 2015, o godz. 11.00, zapraszamy na wykład multimedialny zatytułowany „Historia bibliotek”. Ponadto dzieci wezmą udział w przygotowanych grach i zabawach (rebusy, krzyżówki, wyszukiwanie książek). Jedną z atrakcji będzie film, nakręcony aby upamiętnić ten dzień.
„Książka przy kawie” – 20 maja 2015, w godzinach popołudniowych (17.00-19.00) zostaną ogłoszone wyniki głosowania oraz odbędzie się głośne czytanie wybranych przez pracowników biblioteki książek.
„Myśl krąży w literaturze” – taki tytuł nosi projekt akcji, przeprowadzonej wspólnie z czytelnikiem biblioteki, Robertem Florczykiem, który jest uznanym szczecińskim poetą i chętnie bierze udział w różnych akcjach promujących czytelnictwo oraz sklepem „Biedronka” (na okoliczność bliskiej lokalizacji). Zadaniem Roberta Florczyka będzie stworzenie banku myśli, a mianowicie przygotowanie kilkudziesięciu krótkich fraz (filozoficznych, refleksyjnych, poetyckich), które będą wręczane klientom Biedronki. W zamian klienci Biedronki również odwdzięczą się jakąś złotą myślą i w ten sposób powstanie bank myśli.
Projekt ten ma na celu promowanie biblioteki jako instytucji rozpowszechniającej czytelnictwo oraz uzmysłowienie klientom, że literatura jest obecna w ludzkim życiu codziennie. Może nam towarzyszyć przy zwyczajnych czynnościach.
Filia biblioteczna nr 3 dla dzieci
Z okazji jubileuszu MBP w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci zostanie zorganizowany w dniach 11-22 maja konkurs plastyczny dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 59 oraz innych zainteresowanych osób. Temat konkursu to „Wymarzona biblioteka”, czyli jak młodzi czytelnicy wyobrażają sobie idealną, odpowiadającą ich potrzebom placówkę biblioteczną.
Na początku maja powstanie też wystawa najpopularniejszych książek w filii od momentu wprowadzenia systemu PROLIB (zestawienie na podstawie plebiscytu wśród czytelników i raportu przygotowanego przez bibliotekarza systemowego).
W filii jest przygotowana gazetka informująca o jubileuszu 20-lecia MBP i obchodach na Różance.
źródło: MBP
Leave a Reply