Eric-Emmanuel Schmitt, laureat literackiej Nagrody Goncourtów przyjeżdża do Polski na premierę swojej nowej powieści „Kobieta w lustrze”, która ukaże się w księgarniach 23 lutego. Jego wizyta w Warszawie jest również okazją do inauguracji cyklu Dobre książki i kawa z… Pierwsze spotkanie odbędzie się właśnie z Erikiem-Emmanuelem Schmittem. W planach konferencja prasowa z udziałem Erica-Emmanuela Schmitta i Jacka Dehnela, spotkanie z czytelnikami.
Kobieta w lustrze
Eric- Emanuel Schmitt
Wydawnictwo ZNAK
Życie to coś więcej. Więcej niż rola do odegrania. Niż religia i konwenanse. Więcej niż mąż i dziecko. Pieniądze i sława. Trzy kobiety. Gwiazda filmowa, mistyczka, arystokratka zafascynowana psychoanalizą. Na pozór dzieli je wszystko. Łączy obsesyjna myśl, że muszą porzucić swoje dotychczasowe życie i odnaleźć to, co naprawdę ważne.
Eric-Emmanuel Schmitt, zdobywca nagrody literackiej Goncourtów 2010, zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez czas i historię, by przedstawić losy fascynujących kobiet. W swej najnowszej powieści z wrażliwością filozofa i pasją wytrawnego detektywa zgłębia tajemnice kobiecej duszy. W tym lustrze może się przejrzeć każda z nas.
Powieść, która dojrzewała w głowie Schmitta 15 lat:
(…) już od 15 lat noszę tę książkę w mojej głowie i myślę o historii tych trzech kobiet, które tak naprawdę mogłyby być jedną i tą samą kobietą.
Eric-Emmanuel Schmitt dla „Elle Québec”, listopad 2011 . Życiorys Anny, jednej z bohaterek książki, został zbudowany w oparciu o losy Lindsay Lohan i Amy Winehouse – kobiet, które doświadczyły „katastrofy sukcesu”.
Oczywiście, życie Lindsay Lohan mnie inspirowało, ale nie było to jedyne źródło inspiracji. Amy Winehouse została znaleziona martwa w swoim domu w krótkim czasie po tym, jak ukończyłem moją powieść, Anny jest więc w jakimś stopniu także Amy. Znają one „katastrofę sukcesu”, opisaną przez Tennessee Williamsa.
Premiera Kobiety w lustrze (18 sierpnia 2011) była największym wydarzeniem jesiennego sezonu literackiego we Francji. Powieść błyskawicznie stała się hitem w krajach frankofońskich – już w pierwszym tygodniu od premiery książka trafiła do pierwszej dziesiątki bestsellerów we Francji, Belgii i Szwajcarii. Medialny szum Powieścią zainteresowały się najważniejsze media francuskie, belgijskie i kanadyjskie: „Le Figaro”, „Le Matin Dimanche”, „France Soir”, „Lire”, „L’Avenir”, „Gali”, „Elle Québec”, „Psychologies”, „Fémitude”; Europe 1, BFM TV; „L’Express”, „La Libre Belgique”, „Point de vue”, „Femme Majuscule”.
źródło: Wydawnictwo ZNAK
Leave a Reply